Dále na jih na východním pobřeží severního ostrova se nachází město Napier. Na první pohled tu nic zvláštního asi nenajdete, ale když zapátráte v minulosti, dozvíte se, že v roce 1931 město srovnalo se zemí ničivé zemětřesení.
Google maps - Nový Zéland
Po této katastrofě město postavili celé znova, celé opět ve stylu Art Deco. Takováto města jsou na světě pouze dvě, ještě jedno je v USA – Maiami Beach.
No a také se o Napieru říká, že tu mají nejlepší Fisch & chips na světě (což je jídlo, které mají na Zélandě na každém rohu a je relativně levné). To samozřejmě taky nemohlo uniknout našemu testování. Poptali jsme se, kde že je ten vyhlášený fast food a zkusili na vlastní kůži, tedy žaludek, že to tak opravdu je.
Hladoví a s velkýma očima jsme si objednali menu v “large” verzi za 8,5 NZD (jeden Zélandský dolar je asi 11-12 kč, příplatek za large byl 0,5NZD). Jen Humpa si dal obyčejnou verzi. Dostal hromadu hranolků, smaženou rybu, grilovanou klobásu, salát z mořských potvor a pití.
No, já se Břehem jsme dostali totéž a navíc ještě jedna porce ryby a ještě větší kýbl hranolek než ten standartní. To jsme měli ten den k obědu, nicméně hranolky s rybou jsme ještě večeřeli a další den snídali. Fakt doporučuju nedávat si large verze (a to si myslim, že jím jinak celkem dost )
Po oběde jsme ještě navštívili “Opossum museum”. Opossum, possum nebo také vačice, je na Zélandě nenáviděná a přemnožená asi tak jako v Praze potkan. Na jednoho obyvatele připadá cca 15 vačic, je jich celkem asi 70 milionů a každou noc sežerou 21 tisíc tun zeleně.
Místní řidiči jsou schopní nabourat, jen aby vačici zažehlili do vozovky (je to noční tvor). Pár jsme jich už taky viděli, ale nezabili jsme zatím ani jednu. Proti potkanům je to celkem roztomilé zvířátko. Šijí se tu z jejich kožíšků také luxusní drahé svetry, rukavice, čepice, šály, kabáty, ponožky…
Text a foto: H2Omaniaks production
únor 2009