Náhodné foto
  Jedno z našich bydlení
Naše další weby
  Tomáš Mähring rozjel "fotoweb" s možností objednat jeho nejlepší autorské fotografie jako fotoobrazy nebo pouze prohlédnout výběr jeho fotek z cest, samozřejmě včetně fotografií Nového Zélandu.
  Naše maniacká produkce má nový web s kompletní nabídkou jak natáčení videí a postprodukce, tak služeb týkajících se zvuku a nahrávání hudby, fotografie, grafiky a designu, tvorby webových stránek, překladů a tvorby titulků, ...
Rubriky
Podporujeme / Support
Počásko Wellington
[ # ] TZ “Projekt Nový Zéland očima kajakářů 2009″: 6. - Cesta do města adrenalinu
Květen 5th, 2013 Rubrika Zážitky z cest, Jižní ostrov
Tagy: none

Máme tu pro vás další zprávy ze Zélandu. V tuhle chvíli, kdy zprávu píšu venku pěkně leje. Nicméně, je to celkem příjemná změna, protože nám pořádně prší teprve podruhé za právě uběhlý první měsíc našeho pobytu…

Nefrit - zelený kámen Maorů  a West Coast
Dále jsme pokračovali do města Hokitika, které je známé výrobou šperků a maorských talismanů z nefritu. Naleziště tohoto velmi tvrdého kamene se nachází ve zdejších kaňonech řek.

Nový Zéland - Maorský talisman


Dříve z něj Maoři vyráběli také zbraně. Město Hokitika a vůbec celá tato oblast západního pobřeží je mekkou pro vodáky. Jsou tu spousty extrémně těžkých řek, velká část z nich je přístupná pouze z vrtulníků a některé se sjíždí dokonce více dní. Bohužel letošní léto je na Zélandě dost suché a většina řek má velmi nízké a hlavně pro vodáky nesjízdné stavy.

Železničně-silniční most a pádlování u ledovce Fox
Ovšem při odjezdu z Hokitiky jsme potkali něco, co nás opravdu překvapilo. Silniční most s jedním pruhem pouze pro jedno auto není až tak neobvyklý, ale aby byl ještě společný s normálně používanou železnicí, to opravdu Evropana překvapí. Těžko popsat pocity, když na takový most vjíždíte a doufáte, že proti nevyjede houkající mašinka… Ze suchého West Coast naše cesta vedla směrem k ledovcům Franz Joseph a Fox.My si k návštěvě vybrali Foxe, ze kterého vytéká stejnojmenná řeka. A tak jsme si splnili sen a nasedli na vodu těsně pod ledovcem. Tentokrát ne nalehko v tričkách, ale pořádně oblečení do vodáckých bund a kalhot. Voda vytékající z ledovce má cca 2°C. Ještě následucjící 2 km jsme potkávali plovoucí kry. Ledovcová voda kromě nezvykle nízké teploty skýtá ještě jedno nebezpečí. Má takovou našedlou barvu a v rychlých peřejích se špatně čte. Což znamená, že se těžko odhadují kameny a případné průjezdy peřejí.

Puzzling World
Od Fox River jsme pokračovali dále na jih. Zastavili jsme se u řeky a údolí Young, kde bohužel bylo opět sucho. Místo minimálních 20kubíků vody v korytě teklo sotva 5. Alespoň jsme ale nedaleko našli hezké kempovací místo, kde jsme potkali dvě kamarádky z Čech, které cestují už tři roky. Na následující dny se rozšířil náš produkční tým o další dvě členky. U města a stejnojmenného úžasného jezera Wanaka jsme se zašli podívat do Puzzling Worldu, což je v podstatě zábavní park s velkým bludištěm a spoustou atrakcí založených na optických klamech a matení lidského myšlení. Je tu například místnost nakloněná pod úhlem 30°, kde po chvíli máte pocit, že rovně stát prostě nedokážete, že voda zde teče do kopce, nebo třeba že kulečníková koule  s kutálí do kopce.

Výběh na horu Mount Roy
Ještě ten samý den odpoledne jsme si v infocentru vybrali jeden trek na horu Mount Roy (1 547m.n.m.), která se tyčí nad městem. Psali, že je to výlet na 5 až 6 hodin. Začali jsme se hecovat, za kolik že to dáme. Celkový čas výstupu jsme stlačili na 2 hodiny a 20 minut, za tu dobu jsme vystoupali a následně seběhli 1 300  metrů výškového rozdílu. Nicméně, po téhle akcičce jsme stehenní svaly cítili ještě dva dny… Od Wanaky už je to jen kousek k městu adrenalinových sportů a zrodu bungeejumpingu, do Queenstownu.

Queenstown a legendární Jet Boaty
Queenstown leží na břehu jezera Waikatipu, všude kolem jsou hory vysoké kolem dvou tisíc metrů a v zimě je to největší Zélandské lyžařské středisko. Ovšem nyní, v létě, je tu také co dělat. Můžete vyzkoušet legendární tryskové jetboaty v soutěsce na řece Shotover. Tyto drží hned několik prvenství, například jako jediní jsou schopní za jízdy u dělat otočku o 360° a  hned  v jízdě pokračovat. Profesionalita a přístup řidičů člunů je na opravdu vysoké úrovni. Při první jízdě máte ze  začátku pocit, že to s vámi do té skály proti opravdu napálí. Samozřejmě se vyhnou, ale zůstával nám rozum stát nad tím, jak blízko a rychle jsme kolem skal projížděli.

Bungee jumping a obří lanová houpačka
Ve městě Queenstown  se také zrodil bungee  jumping. Místní společnost tu nabízí hned několik možností,  odkud  skočit. Jednou z  nich je most přes řeku Kawarau, zde se také skočil historicky první komerční bungy. Skáčete z 50ti metrů.  Komu se to zdá málo, může si skočit v údolí řeky Nevis. Tady je 3. nejvyšší bungee na světě, skáče se ze 134 metrů. A právě tady jsme si to zkusili také. Když člověk stojí na odrazovém můstku 150 metrů nad zemí se svázanýma  nohama, nesmí už moc přemýšlet. 5, 4, 3, 2, 1 a už jen odraz a v podstatě skáčete šipku do údolí pod vámi, do prázdna. Celý let trvá 8 a půl vteřiny. Odraz je nejhorší, pak už jen plachtíte vzduchem směrem k zemi a užíváte si. Gumy, na kterých se skáče, jsou upraveny tak, že dole vás celkem pozvolně zabrzdí a ještě jednou vás vymrští nahoru o nějakých 60 metrů. Dáte si ještě jeden polet hlavou dolů a při dalším vymrštění nahoru si odepnete nohy a  už se houpete pohodlně v horolezeckém úvazku. Hned vedle bungee je ještě jedna atrakce. A to obří houpačka přes celé údolí pojmenovaná Nevis Arc. Tady vás zacvaknou za 120 m dlouhé lano a někdo z vašich kámošů zmáčkne tlačítko start, čímž vás odjistí a vy letíte ukrutnou rychlostí nejdřív asi 60 metrů dolů a potom dalších 200 směrem k protější stěně kaňonu. Nechybí zde samozřejmě komerční rafting v peřejích řeky Kawarau a Shotover. Tyto dvě řeky mají  i kajakáři rádi, protože zde je voda v podstatě stále a úseky tu nabízí všechny obtížnosti, od lehčích až po naprosté extrémy.
Další informace, články, fotografie a videa najdete na webu projektu: zeland.h2omaniaks.com a h2omaniaks.com.

Text a foto: H2Omaniaks production


 
 

Související články:

 • Žádné související články
Zde pod textem můžete kouknout na trailer filmu

Nově na H2Omaniaks
BlueBoard.cz
Cestu 2010 podpořili
Extrémě odolné mobily - sleva na nákup zde. MEGAPIXEL.cz - Specialista na prodej fototechniky!
Stálí partneři
Mediální partneři
 • auckland
 • Kaituna
 • Wellington
 • sky diving
 • muriwai
 • konec tagů -->
  Kontakt
  H2Omaniaks, o.s.
  Czech Republic
  GSM: +420 724 144 493

  WEB: www.h2omaniaks.com
  ISSN: 1803-6295
  About H2Oteam
  Translate to


  More...